Jak urządzić pokój dziecka

Jak urządzić pokój dziecka

Pokój dziecka to pomieszczenie wielofunkcyjne, to sypialnia, pokój do zabawy i nauki w jednym. Często nie łatwo jest wszystko połączyć na niewielkiej przestrzeni, a mnogość dostępnych mebli, dodatków i materiałów do wykończenia wnętrz w tym zadaniu nie pomaga. Często nie wiemy na co się zdecydować, czym się kierować by sprostać gustom naszym, naszego dziecka i przy tym pamiętać o funkcjonalności przestrzeni.

Do aranżacji pokoju dziecka należy podejść projektowo i zastosować się do kilku zasad.

  1. Ustalić budżet

Ten punkt jest jasny i nie wymaga chyba większego tłumaczenia. Dobrze wiemy ile możemy w danym momencie przeznaczyć na cel jakim jest funkcjonalny pokój małego ucznia. Warto pamiętać tu o jednym, czy tego chcemy, czy nie – dzieci rosną i dorastają, a co za tym idzie ich potrzeby zmieniają się bardzo szybko. Dlatego warto zastanowić się nad propozycjami producentów oferujących meble, które rosną wraz z dzieckiem. Nie będzie nas to narażać na dodatkowe koszty. W stole wystarczy dokręcić dostawki pod nóżki, do mebli dokupić uzupełniające moduły.

  1. Skupić się na potrzebach

Do odpoczynku dziecko potrzebuje spokoju, do nauki skupienia, a do zabawy otoczenia, które będzie sprzyjało twórczej aktywności. Zaaranżujmy przestrzeń pokoju tak, by znalazło się w nim miejsce na realizację tych potrzeb. W małych pokojach świetnie sprawdzają się łóżka na antresoli z przestrzenią do nauki pod spodem.

Timoore - LOFT łóżko piętroweTimoore - LOFT łóżko piętrowe

  1. Wybrać kolory

Nie od dziś wiadomo, że kolory mają wpływ na nasze samopoczucie, mogą wpływać na nasz nastrój, pobudzać, bądź relaksować. W przypadku planowania przestrzeni dla dziecka, warto wykorzystać tę wiedzę. Ogólnie przyjmuje się, że małe dzieci preferują kolory neutralne, przypominające odcieniem kolor skóry matki, będą to beże, kolory cieliste, róże, kremy. Kolory te są pogodne i zarazem ciepłe, dają poczucie spokoju i bezpieczeństwa. W pokojach starszych dzieci należy wybierać czyste kolory, oczywiście dopasować je do wielkości pomieszczenia, stopnia jego nasłonecznienia i oczywiście upodobań samego dziecka. Kolory uważane powszechnie za kolory uspokajające, relaksujące to biały, zielony, niebieski, fioletowy, do grupy kolorów energetycznych, pobudzających zalicza się natomiast czerwony, pomarańczowy i żółty.

  1. Nie przesadzać z dodatkami

W pokoju dziecka zwykle znajduje się bardzo dużo różnych elementów: meble, zabawki, książki, często jest to przestrzeń wypełniona „po brzegi”. Warto by ją dobrze zorganizować po pierwsze przez odpowiednio dobrane meble (np. regał na zabawki z estetycznymi koszami czy drzwiczkami, które zakryją w razie potrzeby nie doskonały porządek na półkach), a po drugie przez wyważone dodatki. Może czasami warto pomyśleć o jednym ciekawym elemencie dekoracyjnym np. fajnej fototapecie lub naklejce, a nie kilku, które będą po prostu zagracać przestrzeń.

Fototapeta w pokoju dzieckaFototapeta w pokoju dziecka

Mali ludzie są świetnymi obserwatorami, odbierają otaczającą ich rzeczywistość wszystkimi zmysłami, a najbliższe otoczenie ma ogromny wpływ na ich prawidłowy rozwój, a także co ważne na późniejsze poczucie estetyki. Dlatego warto się skupić na odpowiednim i przemyślanym zaaranżowaniem pokoju dziecka, by mogło w nim dobrze się czuć, odpoczywać, bawić się i uczyć.

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code