Szkło w kuchni - rozwiązanie funkcjonalne i efektowne!

Szkło w kuchni - rozwiązanie funkcjonalne i efektowne!

Szkło w kuchni. Gładka, kolorowa tafla, ciekawy wzór, efektowne podświetlenie – to ostatnio jeden z najmodniejszych trendów wykończeniowych. Świetna alternatywa dla glazury czy mozaiki. Szkło jest nowoczesne, trwałe i przede wszystkim higieniczne i łatwe do utrzymania w czystości.

Decydując się na umieszczenie szklanej tafli nad blatem kuchennym możemy przebierać w wielu wzorach i kolorach oraz rodzajach szkła, dopasować szkło do naszych potrzeb i gustu. Zamocować szkło na całej powierzchni pomiędzy blatem kuchennym, a szafkami, lub stworzyć coś na kształt szklanego ekranu. Jeśli ktoś chce mieć super trwałą ścianę, lub chce zabezpieczyć przestrzeń przy kuchence gazowej, może zdecydować się na szkło hartowane.

Wykorzystując szkło możemy uzyskać różne efekty. Szkło bezbarwne ukaże fakturę ściany za nim lub można przykleić do niego naklejkę odwrotną z dowolnym wzorem. Ta opcja jest idealna dla tych, którzy chcą mieć możliwość zmiany wzoru w dowolnym momencie. Szkło matowe będzie neutralnym wykończeniem, lakierowane lub barwne da gładką płaszczyznę koloru, a szkło z nadrukiem spełni funkcję obrazu.

Jeśli chcemy, by ściana była uniwersalnym tłem w kuchni, wybierzmy szkło białe lub przezroczyste. Odradzamy natomiast szkło czarne. Kolor ten jest bardzo wymagający, na jego powierzchni często pozostają odciski palców, a inne zabrudzenia są bardzo widoczne. Szkło w kolorze czarnym wymaga częstego czyszczenia, chociaż musimy przyznać, że wygląda efektownie.

Czarne szkło w kuchniCzarne szkło w kuchni

Rodzaje szkła

Najpopularniejszym szkłem jest Lacobel. Jest to szkło o grubości 4mm, występujące w taflach o wymiarze 160,5/255 cm. Lacobel jest szkłem niehartowanym, więc możemy go zastosować w miejscach nie narażonych na uderzenia i działania wysokich temperatur.

LacobelLacobel

Lacobel występuje w ograniczonej i standardowej palecie kolorystycznej RAL i REF.
Jest szkłem, które odbija światło i daje efekt powiększenia optycznego pomieszczenia. Łatwo utrzymać jego czystość, bez zbędnych zabiegów środkami chemicznymi.

Szkło hartowane malowane - jest to szkło dowolnej grubości optiwhite, które maluje się na dowolny kolor z palety RAL lub NCS, co daję olbrzymi wybór kolorów. Końcowy efekt jest porównywalny do lacobelu ale szkło jest wzmocnione przez hartowanie.

Szkło Optiwhite i FloatSzkło Optiwhite i Float

Szkło z nadrukiem cyfrowym jest szkłem o dowolnej grubości, hartowanym, z reguły optiwhite (szkło bez poświaty zieleni tak jak float, aby nie przekłamywało kolorów). Na szkle od strony wewnętrznej wykonuje się nadruk cyfrowy metodą UV dowolnego zdjęcia w HD. Nadruk oddaje struktury materiałów drukowanych na szkle. Nadruk cyfrowy występuje w postaci szkła matowego z nadrukiem przeziernym do szkieł podświetlanych diodami led lub jarzeniówkami, albo jako nadruk z podkładem białym (CMYK), jako nadruk nieprzezierny dla szkieł przyklejanych do ściany. Występuję w taflach o wymiarach do 300x250cm.

Szkło z nadrukiem w kuchniSzkło z nadrukiem w kuchni

Szkło z nadrukiem - realizacja LemonRoom.plSzkło z nadrukiem - realizacja LemonRoom.pl

Szkłobezbarwne - szkło optiwhite, hartowane i montowane na piki do ściany. Okucia punktowe są dużo bardziej praktyczniejsze i estetyczniejsze niż listwy montażowe, gdyż szkło w każdej chwili można samemu zdemontować w cwelu przemalowania ściany czy wymiany fototapety/naklejki za szkłem.

Szkło Optiwhite mocowane na pikiSzkło Optiwhite mocowane na piki

Czym jest szkło hartowane?

Tak zwane szkło bezpieczne o większej wytrzymałości mechanicznej. Jest odporne na temperatury do 280 stopni celcjusza i odporne na uderzenia sześciokrotnie w stosunku do swojej grubości.

Otrzymywane przez poddanie szkła zwykłego odpowiedniej obróbce termicznej polegającej na podgrzaniu do temperatury 680–720 °C i bardzo szybkim schłodzeniu sprężonym powietrzem, co powoduje zmianę jego mikrostruktury – tworzy się bardzo regularna sieć drobnych kryształków krzemionki poprzedzielana niewielkimi domenami fazy amorficznej. Na skutek takiej wysoce krystalicznej struktury, przy rozbiciu szkło to rozpada się na małe kawałeczki o nieostrych krawędziach.

Jak montuje się szkła?

Szklane tafle montuje się na klej, piki (okucia punktowe) albo na szynach. Zawsze należy pamiętać o uszczelnieniu przestrzeni między szkłem a ścianą, by uniknąć trudnego do usunięcia zabrudzenia i kurzu. Materiałem uszczelniającym może być silikon lub elastyczne podkładki (maskownice), które dopasowują się na krawędziach do nierówności materiałów i wypełniają powstałe szczeliny.

Pomiar przestrzeni pod szkło wykonujemy zawsze po zamontowaniu szafek i blatu.

Bardzo ważne jest, aby szkło nie opierało się o blat oraz aby górne szafki nie opierały się szkło. Nawet szkło hartowane może pęknąć od drgań lub dużego naprężenia.

Oprócz wykorzystania w kuchni, szkło z powodzeniem można położyć praktycznie wszędzie, np. w łazience przy wannie lub w kabinie prysznicowej, a nawet wykonać samą kabinę prysznicową z nadrukiem.

Nadruk przezierny na kabinie prysznicowej Zadrukowana kabina prysznicowa

Szkło z nadrukiem i szkło malowane cieszą się co raz większą popularnością i są hitem nowoczesnego wnętrzarstwa. Polecamy szkło wszystkim, którzy chcą mieć we wnętrzu coś eleganckiego, trwałego i efektownego.

Jeśli chcesz zamówić szkło i mieszkasz w województwie mazowieckim zapraszamy na http://lemonroom.pl/content/19-panele-szklane

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code