Krótka historia fototapety

Krótka historia fototapety

Mało kto o tym wie, ale tapety mają swoją całkiem długą i bardzo kolorową historię. Korzenie tej sztuki zdobienia ścian sięgają czasów renesansu i nawiązują bezpośrednio do gobelinów – dekoracyjnych tkanin, które obecnie oglądamy głównie w muzeach i pałacach.

Pierwsze tapety pojawiły się w Europie już w wieku XVI. Ale dopiero dwa stulecia później za sprawą sprowadzanych z Chin, ręcznie malowanych tapet, ta technika dekoracji ścian weszła w swój złoty wiek.

Ręcznie malowana chińska tapeta 1780r.Ręcznie malowana chińska tapeta 1780r.

W XVIII wieku głównymi ośrodkami produkcji tapet były Francja, Anglia, Holandia i Niemcy. Już wtedy producenci zatrudniali do projektowania swoich tapet wysokiej klasy artystów. Był to towar luksusowy i dostępny głównie dla wyższych klas społecznych.

Początkowo tapety były malowane ręcznie na jedwabiu, papierze i innych tkaninach. Następnie do ich produkcji wykorzystywano klocki drzeworytnicze, odbijając na powierzchni tkaniny powtarzalne wzory. W drugiej połowie XVIII wieku używano druku maszynowego, a w roku 1799 opatentowano maszynę do produkcji długich rolek papierowych, która to zrewolucjonizowała przemysł tapeciarski. Zmechanizowanie produkcji pozwoliło obniżyć ceny tapet i sprawić by trafiły one na ściany klasy robotniczej.

Ręczna produkcja tapet. Francja 1877r.Ręczna produkcja tapet. Francja 1877r.

W XX wieku tapety stały się standardowym wyposażeniem domów i mieszkań. W Polsce tapety kojarzone były przez długi czas z kiczem, głównie ze względu na charakterystyczne wzornictwo tapet i fototapet okresu PRL-u. Ściany pokrywano wtedy głównie cukierkowymi widoczkami – lazurowymi morskimi brzegami, plażami pełnymi złotego piasku i palm.

Dzisiejsze fototapety dzięki wykorzystaniu dobrych gatunkowo materiałów i ciekawych technik zarówno wykonania jak i projektowania w niczym nie przypominają tych z przed lat.

Ilość możliwości jakie daje nam współczesny przemysł tapet pozwala zaspokoić gusta niemal każdego klienta.

Współczesna fototapetaWspółczesna fototapeta

13Komentarzy

  • Avatar
   seomind
   paź 4, 2021

   I have read your article, it is very informative and helpful for me.I admire the valuable information you offer in your articles. Thanks for posting it.. Ecom Elites

  • Avatar
   seomind
   paź 4, 2021

   Cool stuff you have and you keep overhaul every one of us Ecom Elites

   • Avatar
    Sonny
    paź 17, 2021

    Nice info dude!..

Leave a Reply

* Name:
* E-mail: (Not Published)
   Website: (Site url withhttp://)
* Comment:
Type Code